Facebook

ZANIM PRZYJEDZIESZ, WARTO TO WIEDZIEĆ,

Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem w Polsce. Gdy mówimy BPN -myślimy :Biebrza.

Nad Biebrzę przyjeżdżać warto! Każda pora roku ma swoje walory (plusy, minusy). Sama rzeka jest rzeką dziką i warto, zdecydowanie tak, do nas przyjechać. Rzeka Biebrza jest rzeką wolną, co powoduje, że mało jest odcinków prostych. Meandry dodają jej piękna, całe kilometry są naturalne.

Gdy patrzymy na obszar łąk dookoła Biebrzy, nie ma tam monokultury. Są białe, w pewnym okresie żółte, fioletowe. Cały czas mamy pewien odbiór zwierząt, które gdzieś tam są, widzimy je lub nie. My nie chronimy tu półek skalnych, lasów , ale tereny wodno-błotne, świat zwierząt i roślin tych terenów. Zwierzęta tego typu jak łoś.

Jak tereny wodno-błotne to i ptaki wodno-błotne, nie zobaczysz ich nigdzie tylko u nas, bo tych terenów nie ma. Największe tereny tego typu w Europie Środkowej to u nas! Jeżeli chcecie zobaczyć co jest na tych terenach, przyjedźcie do nas!

Jak u nas jest z komarami? Fauna i flora są u nas bogate , w te zwierzęta również. Musimy się z tym liczyć ( połowa maja – koniec września) powinniśmy być na to przygotowani, mieć odpowiednie środki, żeby nam nie dokuczały. Tak, będą komary!

Co będzie jeszcze? Logo naszego Parku – batalion! Jest to piękny , kolorowy ptak. Płcią piękną są samce. Możemy zobaczyć ich areny, jak one tam walczą ( w zasadzie imitacja walki) , stroszą piórka, zabiegają o względy, są wielobarwne. Samce są: od kolorów białych przez brązy, aż do kolorów czarnych. Nie ma dwóch takich samych batalionów ( do około 10 maja).

Rycyk- strażnik łąk. Wybija się w powietrze, jeżeli ktoś krąży koło jego gniazda- drze się strasznie, tak jak sójka gdzieś tam w lesie.

Pierwsze ptaki, które do nas przylatują to łabędzie : nieme i krzykliwe. Jest to bardzo duży ptak, potrzebuje wody do startu i lądowania. Następnie żurawie, gęsi i kaczki różnego sortu: gągoły, świstuny, rożeńce, czernice itp., z rzadka gościmy bielaczka czy lodówkę. Wiosną jest ogromne zagęszczenie ptaków na powierzchni.

Sporo tych ptaków mamy. Biebrza to przystanek ( dożywiają się) dla ptaków ,które lecą dalej na północ czy wschód Europy. Stwierdzono u nas aż 270 gatunków, z czego około 170 przeprowadza lęgi, czyli tutaj zamieszkuje. Jest to bardzo dużo.

Kochani, czasami rozród jest prosty: cztery jajeczka, dwadzieścia parę dni na jajkach trzeba siedzieć, rodzi się pisklę, może funkcjonować samodzielnie, a tego nie ma. Dlaczego? Bo nie ma odpowiedniego środowiska. Gospodarka i turystyka wchodzą w te sfery i zabierają nam te tereny, a raczej dla tych zwierząt.

Nie jest to dobry czas dla powstawania rezerwatów czy parków, teraz tak jest.

Wystarczy rano wstać by doskonale słyszeć przyrodę. Jeszcze się rolnicy nie obudzili, jeszcze tak to wszystko bryza niesie, możemy oglądać pasące się łosie. Poranna pobudka odrywa nas od rzeczywistości, czujemy się świetnie, uspokajamy się, poznajemy że jest inny świat, świat obok nas ,którego nie znamy, którego nie chcemy znać, któremu nie poświęcamy czasu.

Wszystko to chronimy: monitoring, nadajniki, serpentyny, ochrona bierna, obrączkowanie itp.

Udało się z bielikiem, udało się z rysiem, uda się prawdopodobnie z orłem grubodziobym, ale jak to w przyrodzie bywa, trzeba na to czasu by zauważyć, że to po prostu się stało.

BPN to także świat roślin. Wspomnę tylko o naszych storczykach: gnidoszu, kukułkach, obuwiku czy szachownicy.

Te, czy wiele innych atrakcji, przeze mnie nie wspomnianych, czeka na Was!

Powinniście to sprawdzić , ja mogę tylko Was zachęcić i z całego serca zaprosić !!!

Zbyszek – przewodnik po woj. podlaskim

665 299 800